KDU.breadcrumbs.homeOkresy Bruntál Aktuality SVATOMARTINSKÁ POUŤ V KRNOVĚ
Zpět

SVATOMARTINSKÁ POUŤ V KRNOVĚ

Přidáno 5. 11. 2015
Ilustrační foto
Krnované očekávají příjezd Sv.Martina
Svatomartinská pouť v Krnově V neděli 15. listopadu přibližně v 11. 15 hodin přijede do Krnova k farnímu kostelu na bílém koni sv. Martin, jemuž je dominanta krnovského centra zasvěcena.
Poutní mše bude zahájena v 10.00 hodin. Slavnostní ráz jí dodá Krnovský chrámový sbor s orchestrem provedením skladby W. A. Mozarta Missa in D.
Hlavním celebrantem bude P. Alfréd Volný, ředitel teologického konviktu v Olomouci.

Známý příběh o sv. Martinovi, římském vojákovi, který ze soucitu daroval chudákovi plášť, se odehraje na širokém prostranství před farním kostelem, kde vystoupí účinkující, kteří formou dialogu uvedou diváky do historické reality doby, v níž sv. Martin (4. stol.) žil.
Byla to doba, kdy soucit s chudými a nemocnými byl pokládán za slabost a jen ti „divní“ lidé, co si říkali křesťané, k tomu byli ochotni.
Historický Martin z Tours se narodil v roce 316 v římské provincii Pannonia, dnešní Maďarsko, jako syn tribuna římské armády. V patnácti letech vstoupil také do armády a kolem roku 334 byl přidělen k posádce v Gaul, dnešní Amiens ve Francii. Tam se podle legendy odehrál příběh se žebrákem. V noci se mu pak zjevil Ježíš Kristus, a když se ráno probudil, plášť byl opět celý. Později odešel z armády a v roce 371 se stal biskupem v Tours, když předtím založil zřejmě nejstarší klášter v západní Evropě v Liguge. Zemřel v Candes, 11. listopadu roku 397 v Liguge. Příběh sv. Martina, římského vojáka, který ze soucitu obdaroval chudého žebráka, se zapsal hluboko do povědomí lidí a traduje se dodnes v mnoha městech v celé Evropě. Farnost sv. Martina v Krnově ve spolupráci s místní organizací KDU-ČSL připravuje toto představení již po několik let i pro krnovské občany, u nichž se tato tradice setkává se značnou oblibou. Návštěvníci se mohou těšit také na lahodné poutní perníčky.