V průběhu měsíců říjen a listopad 2015 došlo k zavedení systému svozu biologického odpadu od rodinných domků, v čem spočívá?
Ke každému rodinnému domu byla přistavena 240 l nádoba na biologický odpad. Hlavním cílem je snížit objem směsného komunálního odpadu ukládaného na skládku, a to vytříděním biologické složky, která je ve směsném komunálním odpadu obsažená ve značném množství.
Je povinnost nádobu na biologický odpad využívat?
Ne. V případě, že domácnost si svůj biologický odpad využije jiným způsobem např. kompostováním nebo zkrmením, může nádobu vrátit. Chtěl bych upozornit občany, aby nevystavovali ke svozu prázdné nádoby. Svozové vozidlo nebude znečišťovat ovzduší zbytečných zastavením a rozjezdem.
Zároveň se zavedením svozu biologického odpadu došlo k omezení svozu směsného komunálního odpadu plošně na 1 x 14 dní. Co Vás k tomu vedlo?
Zavedení změny má širší souvislosti. Města a obce se již nyní musí začít připravovat na rok 2024, kdy bude zakázáno ukládat směsný komunální odpad na skládky, tudíž budeme muset řešit, kam s ním. Proto je nutné již dnes začít se snižováním jeho množství. Jedinou cestou, jak toto množství snížit, je vytřídění všech využitelných složek, a to papíru, plastu, skla, kovů a biologického odpadu, k čemuž jsou pro občany vytvořeny podmínky.
Většina lidí již dnes třídí, myslíte, že mají ve třídění ještě rezervy?
Určitě ano. Naše svozová společnost Nehlsen Třinec, s. r. o. prováděla rozbory obsahu nádob na směsný komunální odpad v různých částech města a zjistila, že ještě stále obsahuje velké množství odpadů, které nemají v popelnici co dělat. Mnoho lidí říká, že třídí, ale ve skutečnosti třídí třeba jen PET láhve. A to je málo. Naše společnost se již dostala do fáze, kdy musíme vytřídit vše, co se dá. Z plastů kromě PET lahví i kelímky od jogurtů, pomazánkových másel, misky a fólie z baleného ovoce, obaly od chipsů, sušenek a bonbónů, igelitové sáčky, plastové tašky, strečové fólie, polystyren, z papíru pak letáky, časopisy a noviny.
Nesmíme zapomenout na nápojové kartóny – tedy obaly od mléka, džusů apod., které v Třinci třídíme do modrých nádob a v okrajových částech města do speciálních oranžových pytlů. Pokud oranžové pytle občan nemá, může využít i modrý pytel na papír. Na dotřiďovací lince se vše dotřídí dle požadavků odběratelů.
A co kovové obaly např. plechovky, kam s nimi?
Novinkou je, že nyní lze kovové obaly, například od nápojů, vhazovat do žluté nádoby či žlutého pytle spolu s plasty. Na dotřiďovací lince si už s nimi poradí.
Co mohou občané dělat, pokud jim jedna 110 l popelnice prostě nestačí, kam se mohou obrátit?
Samozřejmě, že i náš plošný systém má řadu výjimek. Pokud bydlí v rodinném domku
7 a více osob, mají nárok na další nebo větší popelnici. Taktéž myslíme na maminky s malými dětmi používající jednorázové pleny. Zde je na základě žádosti přistavována 240 l nádoba, ovšem pouze vždy na jeden rok. Poté lze výjimkou opět o rok prodloužit, tak dlouho dokud je potřeba. Totéž platí i pro starší osoby, které ze zdravotních důvodů taktéž používají pleny. Tyto záležitosti vyřídíte na odboru životního prostředí a zemědělství.
A co popel z tuhých paliv, ten je často příčinou, proč popelnice nestačí?
Vychlazený popel ze dřeva lze ukládat do hnědé nádoby na biologický odpad. Popel z uhlí bohužel na výrobu kompostu jít nesmí, tudíž musí být ukládán do běžné popelnice. Pokud je z tohoto důvodu jedna popelnice nedostačující, lze si na odboru životního prostředí a zemědělství požádat o další nádobu na popel, která bude svážena v období topné sezóny, tj. od 01.10. – 30.04. Podmínkou přidělení další popelnice je předpoklad, že domácnost dostatečně třídí odpady, což prakticky prověří svozová firma kontrolou obsahu nádoby.
Zůstane místní poplatek za odpad ve stejné výši?
Zatím ano. Je potřeba si uvědomit, že poplatek máme ve výši 500 Kč za osobu, kdežto náklady na 1 občana dosáhly v roce 2015 výše 1.191 Kč. Po odečtení příspěvku, které město obdrží za třídění z EKO-KOMu, a dalších příjmů do odpadového hospodářství, doplácí město na každého občana pětistovku.