Zpět

Noc kostelů

Přidáno 27. 5. 2020
Ilustrační foto
Zveme srdečně na „Noc kostelů“ u sv.Martina v Krnově
 
V letošním roce nebylo bohužel z objektivních důvodů možné uspořádat
benefiční koncert, pořádaný tradičně v minulých letech farním společenstvím za podpory MO KDU-ČSL na podporu charitativní činnosti Petra Krenického na Ukrajině.  
Dne 12. června 2020 se však uskuteční v kostele sv. Martina tzv. „Noc kostelů“. Ve 20.00 hodin začne hudební vystoupení krnovského chrámového sboru, který se představí s velikonočním repertoárem a nově nastudovanými skladbami od renesance po současnost.
Během prohlídky kostela bude možné do označené schránky přispět libovolnou částkou právě na podporu projektů Petra Krenického.
Návštěvníci budou mít k dispozici také text s popisem interiéru kostela a  fotografii nazvanou Krnovská madona, připomínající dojemnou pouť sochy Panny Marie z bývalého salvatoriánského kláštera stojícího nedaleko poutního místa Cvilín do koncentračního tábora v Dachau a návrat její kopie roku 2017 zpět do Krnova.
Díky iniciativě biskupa Josefa Martina Nathana mohli uvěznění kněží  v Dachau slavit velikonoce roku 1943 s Krnovskou madonou. Nikdo si nedovede představit, kolik odvahy, síly a útěchy čerpali vězni při modlitbách před Madonou z cvilínského kláštera. Jeden z nich později popisuje tuto sochu takto: „Je to Marie, která na útěku před nebezpečím do Egypta v úzkostech tiskne božské Dítě jako symbol vší útěchy na své mateřské srdce. Této mateřské lásce jsme mohli svěřit všechen svůj žal, naši tělesnou i duševní bídu.“
Kopii sochy nechal zhotovit místní rodák Walter Titze, přesné fotografie originálu nacházejícího se v novém klášteře v Dachau vyfotografovala jako podklad pro řezbáře Mgr. Květa Kukelková.
 
Na noc kostelů ke sv. Martinovi srdečně zvou pořadatelé
Římskokatolická farnost a Místní organizace KDU ČSL.
 
Ludmila Čajanová