KDU.breadcrumbs.homeOkresy Bruntál Aktuality Pozvánka na benefiční koncert
Zpět

Pozvánka na benefiční koncert

Přidáno 28. 3. 2024
Ilustrační foto
Pozvánka na XVIII. benefiční koncert 2024 „Vigilie“ 

V sobotu 6. 4. 2024 v 16.00 hodin pořádá Římskokatolická farnost Krnov ve spolupráci s místní organizací KDU-ČSL a s podporou Města Krnova 18. benefiční koncert v Koncertní síni sv. Ducha v Krnově.

„Název letošního benefičního koncertu „Vigilie“ jsme zvolili podle největšího vokálního díla Sergeje Rachmaninova, jehož 150. výročí narození a 80. výročí úmrtí jsme si připomínali. Složil jej (v roce 1915) pod dojmem hrůz 1. světové války, jako by chtěl válčící okolí naplnit kouskem čistoty a průzračnosti a nabídnout naději a víru v lepší svět.  Podobně vyznívá i Benedictus ze Mše za mír, dnes asi nejslavnějšího současného skladatele Karla Jenkinse. Také on zkomponoval dílo pod dojmem války, tentokrát v Jugoslávii, s nadějí, že Milénium odzvoní tisíci let válek a přinese tisíc let míru. V programu (kromě Rachmaninova a Jenkinse) se také připojíme k Roku české hudby uvedením Dvořákova Ronda  a zazní i skladby nizozemského skladatele Jacoba de Haana, který v těchto dnech oslaví životní jubileum (65. výročí),“ říká Václav Mička. Účinkují: Jan Zlámal, Lenka Honková, Ludmila Boková, Mikuláš Bok, Dominik Šuly, Max Marienka, Krnovský chrámový sbor a orchestr.
Diriguje Václav Mička.
Výtěžek benefičního koncertu bude věnován opět na charitativní činnost slovenského misionáře P. Petra Krenického,  který už léta pomáhá potřebným lidem na Ukrajině. Před okupací Melitopolu ruskými vojáky v roce 2022 zde organizoval pomoc pro seniory, nemocné děti a sirotky, lidi postižené válkou, raněné a trpící. Po obsazení města mu hrozila smrt, ale podařilo se mu uprchnout do Zakarpatí a momentálně působí v horské vesnici Hanyči.
Část výtěžku koncertu je posílána od roku 2014 prostřednictvím „ Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity Ostravsko-Opavské“ také do partnerského města Krnova – Nadvirny.
Srdečně zveme. 
Za krnovské pořadatele: Mgr. Ludmila Čajanová