KDU.breadcrumbs.homeOkresy Ostrava - město Aktuálně Ostravští lidovci volili vedení na další dva roky
Zpět

Ostravští lidovci volili vedení na další dva roky

Přidáno 21. 4. 2024
Ilustrační foto
Ve čtvrtek 18.dubna 2024 se v Katolickém lidovém domě sešli lidovci z okresní organizace Ostrava, aby zvolili své vedení na následující dva roky. Zároveň 11 volil delegátů krajské konference a 5 delegátů na podzimní sjezd lidové strany
Konference se zúčastnilo 55 ze 61 pozvaných delegátů a také hosté, mezi nimi europoslankyně Michaela Šojdrová, krajská tajemnice Elena Vahalíková, nebo okresní předseda lidovců Michal Jedlička.
V úvodu jednání předseda okresního výboru Zbyněk Pražák vzpomněl 27 zemřelých členů KDU-ČSL od poslední konference, která se konala v únoru 2022, mezi nimiž byl i František Vaštík, dlouholetý člen okresního výboru a okresní tajemník KDU-ČSL v Ostravě, Jan Bochňák, předseda místní organizace v Ostravě – Plesné, nebo paní Eva Kubečková, dlouholetá aktivní členka místní organizace v Ostravě Zábřehu.
Následovala zpráva o činnosti okresní organizace od roku 2022, kterou přednesl opět předseda okresní organizace a náměstek primátora Zbyněk Pražák. Nejvýznamnější událostí období od poslední okresní konference byly komunální volby na podzim roku 2022. V nich KDU-ČSL obhájila 33 mandátů v městském i obvodních zastupitelstvech z posledních komunálních voleb v roce 2018, a to na  samostatných kandidátkách, nebo v kandidátkách koalice SPOLU. V obcích sousedících s Ostravou posílila ze 2 na 4 mandáty v obci Zbyslavice a naopak ztratila jeden mandát ze dvou v městě Klimkovice. Za podstatný komentoval fakt, že KDU uspěla ve všech čtyřech největších obvodech a je v nich zastoupena ve vedení obvodu.
Po zprávě o činnosti následovaly volby. Nejprve volba předsedy ve které po dlouhé době měl současný předseda okresního výboru Zbyněk Pražák protikandidáta, kterým byl předseda místní organizace a místostarosta v Mariánských Horách Jiří Pagáč mladší. Nicméně volbu vyhrál stávající předseda. Následovaly volby tří místopředsedů, kterými byli zvoleni Vojtěch Curylo, předseda místní organizace v Porubě, Michal Hořínek, předseda místní organizace ve Staré Bělé a poražený kandidát z volby předsedy Jiří Pagáč ml. Následně bylo zvoleno dalších 17 členů okresního výboru, delegáti krajské konference a sjezdu.
Okresní konference rovněž navrhla Lukáše Curyla na předsedu krajské organizace , Zbyňka Pražáka na člena Celostátního výboru a člena krajského výboru. Za další členy krajského výboru navrhla Zbyňka Pražáka, Věru Pražákovou, Michala Hořínka a Jiřího Pagáče ml..
Mezi volbami vystoupil předseda krajského výboru a místopředseda strany Lukáš Curylo. Za jeden z problému označil nezájem členů o seriozní informace z ústředí strany a z toho plynoucí neschopnost hájit politiku strany a vládní koalice před lacinými útoky opozičních stran a dezinformacemi. Vyzval členy k aktivnímu zájmu a aktivní obhajobě politiky vlády, zejména pak kroků lidoveckých ministrů. Rovněž vystoupila europslankyně Michaela Šojdrová, která vysvětlila pozici lidoveckých europoslanců při hlasování o tzv. migračním paktu, který ve skutečnosti je tvořen 11 zákony schválenými Evropským parlamentem a Radou EU. Také vysvětlila politiku EU v oblasti zemědělství, při tom označila nedávné protesty zemědělců za aktivitu agrobaronů, kteří tak bojují o dotace, jejichž část přesměrovala vláda k malým a středním farmářům. Na dotaz pak vysvětlila pozici KDU-ČSL k usnesení evropského parlamentu o právu na potrat, proti kterému hlasovala celá Evropská lidová strana, do které náleží i KDU-ČSL.
V diskuzi pak vystoupil Petr Kudela, nově zvolený člen okresního výboru, který vysvětlil jak je potřeba číst články v mediích, kde je zavádějící orientovat se podle nadpisů, které jsou nastaveny tak, aby byly co nejvíce přitažlivé a proto kontraverzně. Je potřeba nahlédnout do celého článku, který na rozdíl od nadpisu může být i seriozní a užitečný. Michal Skalka vyzval přítomné k aktivní podpoře straně na sociálních médiích i v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.
Je potřeba ocenit, že naprostá většina delegátů vydržela celý pětihodinový maraton jednání, zpráv, diskuze a voleb  rozcházeli se s chutí do práce v následujícím období, jehož vrcholem budou parlamentní volby na podzim roku 2025.